model

model

17 stycznia 2016

7b. Propolis - cenny dar pszczół, działanie

Propolis to balsamiczna żywica produkowana przez pszczoły w celu ochrony ula przed bakteriami, wirusami i pasożytami. Ma unikalny skład, około 300 czynnych substancji, których nie można wytworzyć syntetycznie. Surowiec wygląda jak żywica czy twarda plastelina, ciemno brunatny. Można go kupić w sklepach zielarskich. Taki surowiec zalewamy spirytusem i wytrawiamy przez dwa tygodnie - codziennie mieszamy ze dwa razy, potem przecedzamy i zlewamy do ciemnej butelki, a pozostałe resztki ponownie zalewamy alkoholem i jeszcze wytrawiamy znowu dwa tygodnie. Gotowy propolis możemy pić 20-30kropli na letnią wodę dwa do trzech razy dziennie lub smarować czy okładać chore miejsca. Są gotowe preparaty w postaci maści, globulek, czopków, pastylek czy nalewek, z których warto korzystać.

Ze względu na swoje właściwości odkażające, antyseptyczne i regenerujące może być szeroko stosowany w rożnych schorzeniach - ale trzeba sprawdzić, czy nie jesteśmy na propolis uczuleni. Test polega na nasmarowaniu skóry maścią lub nalewką w zgięciu łokcia i jeśli na drugi dzień skóra nie jest podrażniona i nie swędzi  - możemy stosować propolis.

Schorzenia, w których można stosować propolis :
- Choroby skóry - ropne na tle bakteryjnym ( gronkowce, paciorkowce, mieszane - czyraki, zapalenia mieszków włosowych, gruczołów potowych i in. ), grzybice skóry, alergiczne schorzenia skóry wyprysk, rumienie, świerzbiączki), łuszczyca, półpasiec, opryszczki, owrzodzenia żylakowate podudzi, odleżyny, owrzodzenia ran po amputacyjnych, oparzenia, odmrożenia, wypadanie włosów.
- Choroby jamy ustnej i zębów - zapalenia błony śluzowej, afty, grzybice, zapalenie języka, choroby miazgi zębowej i kanałów korzeniowych, paradentoza, ból zębów i wrzodziejące zapalenie dziąseł
- Choroby uszu, nosa i gardła, choroby płuc i oskrzeli, astma oskrzelowa atopowa, gruźlica płuc
- Schorzenia geriatryczne - wzmacnia pamięć i regeneruje osłabiony chorobami organizm
- Choroby przewodu pokarmowego - wrzody żołądka, wirusowe zapalenie wątroby, zapalenie dróg żółciowych, wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- Choroby serca i naczyń - zapalenie żył, choroba wieńcowa, miażdżyca tętnic
- Choroby kości i stawów - reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, gościec stawowy.
Propolis ma bardzo silne biotyczne i wielopłaszczyznowe działanie. Dlatego tak szeroko można zastosować go w wielu schorzeniach, a jako środek leczniczy znany był w starożytnym Egipcie.

To kolejny naturalny środek, o którym warto wiedzieć, kiedy zmagamy się z jakimś przewlekłym schorzeniem.
Pozdrawiam, Krista

(źródło - opracowanie wg ks.dr Eugeniusza Marciniaka, mistrza pszczelarstwa)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Komentatorów i dziękuję za wpisy.