model

model

10 października 2016

103b. Jak zrobić szydełkowy koc z kwadratów - to proste :)

Dziś piszę do tych, co dopiero zaczynają swoje szydełkowe robótki i już wiedzą jak się robi oczka łańcuszka i słupki raz nawijane. Ja swoje pierwsze kwadraty zaczęłam robić na zajęciach z techniki w szkole podstawowej (bo kiedyś takie lekcje były w programie).
Chciałam zachęcić Was do robienia swoich własnych szydełkowych koców mniejszych czy większych, dla mamy, babci albo maleństwa czy dla siebie. To nie jest trudne :) 
W tej metodzie szydełkowej opartej na schemacie kwadratu jest ogrom możliwości i sporo zalet. Raz - że można łączyć ze sobą różne włóczki (jest okazja by wykorzystać te, co leżą w kącie gdzieś cicho) , byle je dopasować grubością nitki ( gdy za cienka- bierzemy dwie), dwa - rozmiar szydełka od nr 5 do 7 ułatwia zadanie, bo szybko przybywa naszej robótki, trzy -  można dowolnie powiększać koc i robiąc mały kwadrat tak się nie zmęczymy, a gdy się je połączy okazuje się, że już gotowe! I cztery - zawsze możemy mieć robótkę ze sobą i nie ma mowy o nudzie!
Na początek można narysować kolorowy schemat na kartce w kratkę i wg niego kupić parę kolorów niedrogiej akrylowej włóczki Kotek (to jest ta grubsza nitka), szydełko nr 5 i można zaczynać. 
To od Was zależy wielkość koca, zawsze można dorobić kolejne kwadraty :)


Schemat podstawowego kwadratu z łańcuszka i słupków raz nawijanych - prosty.

Można z czystej wygody zrobić sobie jeden mega kwadrat jednokolorowy czy wielobarwny i też będzie ślicznie, a można się pobawić i zrobić wiele kwadratów tej samej wielkości, by potem połączyć je w kwadrat czy prostokąt i dookoła obrębić - i gotowe.
Praca nad moim kolejnym kocem pt. Jesienne Liść trwa. Dokupiłam zieleni, czekoladowego brązu, pomarańczowego i żółtego, by ożywić kolory koca i kolejne kwadraty łączę w całość.

Łączenie - można wykonać na kilka sposobów. 
Gdy już wykonamy wszystkie zaplanowane kwadraty, ustalamy w jakiej kolejności kolorów mają do siebie przylegać i albo zszywamy albo łączymy je szydełkiem w trakcie kolejnego rzędu  (ja często ustalam sobie kolor tła i nim wykonuję ostatnie rzędy kwadratów podczas ich łączenia - w tym kocu to oliwkowa zieleń).
schemat z internetu

schemat 2 z internetu
... kiedy szaro i buro akurat czas na kolorowe kwadraty - do dzieła! Jest tyle fajnych włóczek - tylko robić ...
Pozdrowionka, Krista :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Komentatorów i dziękuję za wpisy.